Sizin Görmeniz,
Bizim Tutkumuz!

kuru goz detail

Kuru göz sendromu, gündelik hayatta görüş ve dolayısıyla hayat kalitemizi doğrudan etkileyecek, yaygın göz rahatsızlıklarından birisidir. Oluşturacağı etkiye bağlı olarak zaman içerisinde, görüşte bozulmaların meydana gelmesine neden olabileceği gibi, gözde yanma ve batma hissi durumlarını ortaya çıkarabilir.

Peki kuru göz sendromu nedir ve en önemlisi de nasıl tedavi edilebilir?

Hemen Randevu Oluştur
person_outline
Fill out this field
call
Fill out this field
mail_outline
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Select an option

Kuru Göz Nedir?

Kuru göz, gözlerimiz için yeterli miktarda gözyaşı üretilmediği ya da üretilen gözyaşının hızlı buharlaştığı durumlarda ortaya çıkan bir göz rahatsızlığıdır. Göz yüzeyi istenilen düzeyde nemli kalmadığı için göz yüzeyinde kuruluk ve buna bağlı olarak rahatsızlık hissi ortaya çıkar.

Yanma, batma, gözde kızarıklık ve aşırı sulanma gibi şikayetlere neden olabileceği gibi ilerleyen durumlarda görme kalitesinin düşmesine de neden olur. Kişinin hayat kalitesini doğrudan etkileyecek ve göz sağlığı üzerinde olumsuz bir etki yaratacak durumlardan birisidir.

kuru göz nedir
kuru göz

Kuru Göz Neden Olur?

Göz kuruluğu neden olur sorusuna iki ana faktör üzerinden cevap verilebilir. Bu faktörleri azalmış gözyaşı film tabakasını ve azalmış gözyaşı üretimini sayabiliriz. Bunun yanında ana faktörler kadar etkili olmasa da yine kuru göz üzerinde etken olan başka faktörleri de ele alabiliriz.

1. Gözyaşı Kalitesinin Azalması

 

Sağlıklı bir gözde, gözyaşının yeterli besleyiciliğe sahip olması gerekir. Bunun için 3 temel tabakada da herhangi bir sorun olmamalı.

Mukus Tabakası

Göz yaşı film tabakasının ilk ve en derin katmanıdır. Bu tabaka gözün yüzeyini kaplar ve eksikliğinde, kornea yüzeyine bölgesel epitel defektler karşımıza çıkabilir.

Aköz Tabakası

İçeriğinde bir miktar tuzun da bulunduğu bu tabaka, gözyaşı bezleri tarafından üretilir. Gözün temizlenmesinde de doğrudan etkili olan tabakadır. Bu tabakada yeterli üretim olmazsa, mukus tabaka ile yağ tabakanın teması gerçekleşir ve gözyaşının kalitesi yine bozulur.

Yağlı Tabaka

En dış ve göz kuruluğu açısından en önemli olan katmanlardan birisidir. Bu katman göz kapaklarının hemen kenarlarında yer alan meibomian bezleri tarafından salgılanır. İçeriğinde lipid yer alan bu tabaka, gözyaşının hızlı buharlaşmasının önüne geçer. Bu tabaka yeteri kalitede ve yeteri kadar üretilmezse, aköz tabakada oluşan hızlı buharlaşma göz kuruluğuna neden olur. Meibomian bezlerinde yaşanan tıkanma, göz kuruluğu nedenleri arasında ilk sıralarda yer alır.

gozyasi2
gozyasi11111

Gözyaşı Üretiminin Azalması

 

Göz kuruluğu nedenleri için ikinci büyük etmeni gözyaşı üretiminin azalması olarak aktarmıştık. Bu etken, farklı senaryolarda karşımıza çıkabilir. Hormonal değişiklikler, yaşlılık, göz yüzeyinde meydana gelen travmalar, romatoid artrit gibi hastalıklar, diyabet ve bazı durumlarda alerjiler gibi etkenlere bağlı olarak gözyaşı üretiminin azaldığını görebiliriz. Gözyaşı üretiminin etkilenmesi ve yeteri kadar gözyaşı üretilmemesi, zaman içerisinde göz kuruluğunun etkisinin de artmasına neden olacaktır.

Olası Diğer Nedenler

Olası Göz Kapağı Hasarları

Göz kapağında yaşanabilecek sorunlar. Fiziksel hasarları da bu grup içerisinde sayabiliriz.

Lens kullanımı

Kontakt lenslerin doğru kullanılmaması ya da uzun süreli kullanımlarda.

Çevresel Faktörler

Çevresel faktörlerin oluşturduğu etki. Özellikle kuru iklimlerde büyük bir sorun olarak görülebilir.

Uzun Süre Dijital Ekrana Bakma

Aralıksız olarak dijital ekran kullanımı, zaman içerisinde gözlerde kuru göz oluşumunu tetikleyebilir. Zira dijital ekranların oluşturduğu etkiyle beraber gözyaşınız daha hızlı buharlaşabilir.

Sistemik Hastalıklar

Diyabet ve romatoid artrit gibi hastalıklar, kuru gözle karşı karşıya kalmanıza neden olabilir.

İlaçlar

Bazı ilaçların yan etkilerinde de kuru göz olduğunu görebilirsiniz.

Kuru Gözün Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler kişiden kişiye değişiklikler gösterebilir. Fakat en genel anlamda değerlendirecek olursak, göz kuruluğunun belirtileri için de bir sınıflama yapabiliriz.

Gözlerde Dikkat Çekecek Kızarıklık

Göz kuruluğunda, göz yüzeyinde artan bir kızarık görüntü oluşur. Zaman içerisinde göz yüzeyindeki kızarıklık artış gösterebilir.

Gözlerde Batma ve Yanma Hissi

Kuruluk sonucunda çoğu zaman geçici olmakla beraber yanma ve batma hissiyatı da ortaya çıkabilir. Zaman içerisinde bu etkinin arttığını da görmek mümkün olabilir.

Işığa Karşı Artan Hassasiyet

Göz kuruluğunun belirtileri arasında gösterebileceğimiz ışığa karşı hassasiyet, özellikle ışık kaynaklarının yoğun olduğu ortamlarda etkili olur. Görüşte bozulmalar, baş ağrısı gibi etkilere de neden olabilir.

Bulanık Görüş ve Görüşte Bozulmalar

Göz yüzeyinde istenmeyecek seviyede kuruluk oluşması, zaman içerisinde görüş kalitesinin bozulmasına da neden olabilir. Bulanık görüş ve görüşte bozulmaları da yine belirtiler arasında gösterebiliriz.

Gözde Artan Yorgunluk Hissi

Uzun süreli odaklanmalarda ve dijital ekran kullanımlarında ortaya çıkan belirti, gözlerde aşırı yorgunluk hissi olarak baş gösterir. Gözleri kapatma ya da sürekli kırpma hissiyatı oluşturur.

kuru goz belirtileri

Göz Kuruluğunun Tedavisi Nedir?

Tedaviyi farklı alternatifler içerisinde değerlendirmeye almak gerekir. Tek yönlü bir tedaviden söz etmek yerine kademeli tedavi şeklini değerlendirebiliriz. Ayrıca hastalığın nedeni, tedavi seçimi konusunda da doğrudan etken olacaktır.

LipiFlow Tedavisi

Göz kuruluğunun en yaygın nedeni olan meibomian bezlerinin tıkanmasına karşı uygulanan tedavilerden birisidir. Tedavide, FDA onayına sahip olan özel cihazlar kullanılır.

Prosedürde göz kapaklarına hafif basınç ve ısı uygulanarak meibomian bezlerindeki tıkanıklığın açılması sağlanır. Bu şekilde yağ tabakasının üretiminden sorumlu olan meibomian bezleri temizlenmiş ve kuruluğun en büyük nedeni ortadan kaldırılmış olur.

Uygulanan hastanın durumuna ve doktorun önerisine göre tedavi belli aralıklarla tekrar tekrar uygulanır ve bu şekilde göz kapaklarındaki salgı bezlerinde yeniden tıkanma ihtimali de en aza indirilmiş olur.

Lipiflow Tedavisinin Artıları

  • Hedefe yönelik bir tedavidir ve etkili sonuç verir
  • Non-invazivdir ve göze neredeyse hiç temas edilmeden uygulanır
  • Kalıcı ve uzun süreli bir rahatlama hissi oluşturur
LipiFlow-tedavisi
IPL 2

IPL Tedavisi

LipiFlow tedavisiyle beraber bir bütün olarak değerlendirilebilir. İki tedavide göz kuruluğunun tedavisinde teknolojik yaklaşımlardır. IPL tedavisinde ışık bazlı bir terapi yapılır. Prosedürde önce göze koruyucu gözlükler takılır ve sonrasında kuvvetli ışık dalgaları kullanılarak meibomian bezlerindeki tıkanıkların yumuşatılması ve kademeli olarak açılması sağlanır.

IPL Tedavisinin Artıları

  • Göz kapaklarında ortaya çıkabilen ve göz kuruluğu oluşuma doğrudan etki edebilecek demodeks akarların azaltılmasını sağlar.
  • Bölgedeki enflamasyon etkisinin azalmasını sağlar
  • Meibomian bezlerinin fonksiyonlarında iyileşme gösterir

Kuru Göz için Tercih Edilebilecek Diğer Tedaviler

Reçetesiz satılan suni gözyaşları gözleri nemlendirerek geçici bir rahatlama getirebilir.

Siklosporin veya kortizonlu damlalar kısa süreli veya daha uzun süreli olarak planlanabilir.

Nemlendirici kullanmak, ekran başında geçirilen süre boyunca mola vermek ve susuz kalmamak gibi ortam ayarlamaları kuru göz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Gözlere sıcak kompres uygulamak gözyaşı üretimini uyarmaya ve tahrişi azaltmaya yardımcı olabilir.

Diyetinize omega-3 yağ asitleri eklemek veya takviye almak daha iyi göz sağlığına katkıda bulunabilir.

Neden Aylin Kılıç? 

Göz Cerrahisinde
İsviçre Yaklaşımı

turkey swiss flag

Aylin Kılıç, İsviçre inovasyonunun hassasiyeti ve kalitesi ile Türk misafirperverliğinin sıcaklığını ve cömertliğini göz sağlığı dünyasına taşıyor. Yenilikçi yaklaşımları, olağanüstü müşteri müşteri hizmetleri ve İsviçre hassasiyeti ile Türk misafirperverliğinin farklı bir karışımıyla dünyanın dört bir yanındaki bireylerin yaşamlarını iyileştirmeye devam ediyor.

star

Yüksek Kalite Tedavi

Tüm tedavilerimiz, mümkün olan en iyi sonuçları sağlamak için en son teknoloji ve süreçleri kullanan, yüksek eğitimli ve deneyimli profesyoneller tarafından gerçekleştirilir.

folder_special

Kişiselleştirilmiş Hizmet

Bilgili ve güler yüzlü personelimiz, müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre mükemmel görüş düzeltme çözümünü bulmalarını sağlamak için her zaman soruları yanıtlamaya ve uzman tavsiyesi sağlamaya hazırdır.

payments

Uygun Fiyat

Swiss Vision Group’ta herkesin yüksek kaliteli görme düzeltme hizmetlerine erişimi hak ettiğine inanıyoruz, bu nedenle uygun fiyatlarla çeşitli tedaviler sunuyoruz.

support_agent

Bakım Sonrası Hizmet

Sadece programlarla yetinmiyoruz, size uzun vadeli destek vermek için buradayız. Kapsamlı bakım sonrası programımız, uzun vadeli güvenlik ve optimum performans sonuçları sağlayarak göz bakımını en üst düzeyde korumanıza yardımcı olacaktır.

Bana Ulaşın

Hastalığınız, tedavi yöntemlerim ve merak ettiğiniz diğer tüm konular için benimle iletişime geçebilirsiniz.