Sizin Görmeniz,
Bizim Tutkumuz!

kuru goz detail

Kuru Göz Nedir?

Kuru göz, gözler yeterince gözyaşı üretmediğinde veya gözyaşları çok hızlı buharlaştığında ortaya çıkan yaygın bir göz rahatsızlığıdır. Tedavi edilmediği takdirde rahatsızlığa, tahrişe ve gözün ön yüzeyinde olası hasara yol açabilir.

Randevu Oluştur
person_outline
Fill out this field
call
Fill out this field
mail_outline
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Select an option

Kuru Göz‘ün Sebepleri

Yaş

Göz kuruluğu yaşlandıkça göz kuruluğu şikayetleri artar., özellikle de 50 yaşın üzerindeki kişilerde daha yaygın hale gelir. Bunun nedeni gözyaşı üretimindeki doğal azalmadır.

Cinsiyet

Kadınlar, özellikle hamilelik, menopoz gibi hormonal değişiklikler sırasında veya doğum kontrol hapları kullanırken kuru göz geliştirmeye daha yatkındır.

Çevresel Faktörler

Rüzgara, dumana veya kuru iklimlere uzun süre maruz kalmak gözyaşlarının buharlaşmasına katkıda bulunabilir ve kuru göz semptomlarına yol açabilir.

Uzun Süre Dijital Ekran Kullanımı

Devamlı olarak ekrana bakarken, göz kırpma sayımızı azalır ve buna bağlı olarak da göz yaşı buharlaşması artar.

Sistemik Hastalıklar

Tiroid bozuklukları, diyabet ve romatoid artrit gibi durumlar kuru göz gelişme riskini artırabilir.

İlaçlar

Antihistaminikler, dekonjestanlar, antidepresanlar ve bazı tansiyon ilaçları dahil olmak üzere bazı ilaçlar gözyaşı üretimini azaltabilir.

Kuru Göz Belirtileri

Yanma veya Batma Hissi:
Göz kuruluğu olan bireyler genellikle gözlerinde yanma veya batma hissi yaşarlar ve bu durum çevresel faktörlerle daha da kötüleşebilir.

Kızarıklık:
Kuru gözler, yetersiz yağlanmanın neden olduğu tahriş ve iltihaplanma nedeniyle kırmızı görünebilir.

Bulanık Görme:
Yetersiz gözyaşı üretimi bulanık veya dalgalı görüşe neden olarak okuma veya bilgisayar kullanma gibi günlük aktiviteleri etkileyebilir.

Işığa Karşı Hassasiyet:
Kuru göz ışığa karşı hassasiyeti artırarak parlak ışıklı ortamlarda bulunmayı rahatsız edici hale getirebilir.

Göz Yorgunluğu:
Okuma veya ekrana bakma gibi uzun süreli odaklanma süreleri göz yorgunluğuna ve rahatsızlığa yol açabilir.

kuru goz belirtileri

Tedavi Seçenekleri

Reçetesiz satılan suni gözyaşları gözleri nemlendirerek geçici bir rahatlama getirebilir.

Siklosporin veya kortizonlu damlalar kısa süreli veya daha uzun süreli olarak planlanabilir.

Nemlendirici kullanmak, ekran başında geçirilen süre boyunca mola vermek ve susuz kalmamak gibi ortam ayarlamaları kuru göz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Gözlere sıcak kompres uygulamak gözyaşı üretimini uyarmaya ve tahrişi azaltmaya yardımcı olabilir.

Diyetinize omega-3 yağ asitleri eklemek veya takviye almak daha iyi göz sağlığına katkıda bulunabilir.

Doğal gözyaşı sıvısını artırmak için teknolojiyi kullanan yenilikçi tedaviler:

LipiFlow & IPL

LipiFlow: Gözyaşı Filmi Yönetiminde Yenilik

LipiFlow, buharlaşmaya bağlı gelişen kuru gözün önde gelen bir nedeni olan meibomian bezi disfonksiyonunu (MGD) tedavi etmek için tasarlanmış, FDA onaylı bir cihazdır. MGD, gözyaşının lipid (yağ) bileşenini üretmekten sorumlu olan meibomian bezleri tıkandığında veya işlevsiz hale geldiğinde ortaya çıkar. LipiFlow, göz kapaklarına ısı ve hafif basınç uygulayarak meibomian bezlerinin tıkanıklığını etkili bir şekilde açmak ve ifade etmek için termal titreşim teknolojisini kullanır. Bu işlem, yüksek kaliteli gözyaşı üretimini teşvik eder ve gözyaşı filminin doğal dengesinin yeniden sağlanmasına yardımcı olur.  Nasıl dişlerimizde tartar oluşumu devamlı oluyor ve ise meibomi bezlerinde de tıkaçların gelişmesi vücut tarafından devamlı oluşturulur, sonunda meibomi bezlerinin kaybolmasına sebeb olabilir.

kuru goz damla

Hedefe Yönelik Tedavi

LipiFlow, meibomian bezi disfonksiyonunu ele alarak, doğal gözyaşımızın daha kaliteli olmasını sağlar.  Damlaların geçici etkileri yerine esas kaynağa yönelik yani sebebe yönelik destek sağlar. Özellikle bilgisayar kullanıcılarında olduğu gibi, buharlaşmaya bağlı olan kuru göz tipinin temel nedenini hedefler.

İnvaziv Olmayan

Prosedür non-invazivdir, yani göze neredeyse hiç temas etmeden uygulanır ve göz başına yaklaşık 12 dakika süren konforlu, ofis içi bir tedaviyi içerir.

laser primecare memnuniyet
laser primecare uzun vade sonuc

Uzun Süreli Rahatlama

Birçok hasta tek bir LipiFlow tedavisinden sonra kuru göz semptomlarında sürekli iyileşme yaşar.  Periodik olarak Lipiflowun yapılması, bazı bünyelerde tıkaçların sık tekrarladığı dönemlerde gerekli olabilir.  Nasıl diş bakımına, tartarların temizliğine periodik gidiliyorsa, lipiflow ile de kapak bakımı, gözyaşı desteğinin yenilenmesi özellikle laser cerrahisi öncesi, katarakt cerrahisi öncesinde önemlidir.  Keratokonus hastalarında da lipiflow sayesinde daha az göz ovalama yapar.

IPL: Gözyaşı Filmi Stabilitesi İçin Işıktan Yararlanma

Genellikle kozmetik dermatoloji ile ilişkilendirilen IPL, kuru göz tedavisi için oftalmoloji alanında yeni bir uygulama alanı bulmuştur. Bu ışık bazlı terapi, kuru göz semptomlarına katkıda bulunabilecek anormal kan damarlarını ve göz kapaklarındaki iltihabı hedef alarak çalışır. IPL, MGD ve kuru göz ile sıklıkla ilişkilendirilen bir cilt rahatsızlığı olan oküler rosacea hastaları için özellikle etkilidir.

Anti-İnflamatuar Etkiler

IPL enflamasyonu azaltır ve kan damarlarını genişleterek göz kapaklarının genel sağlığını iyileştirir.

laser primecare sonuclar
saglikli goz kapagi

Kapsamlı Tedavi

IPL sadece meibomian bezi disfonksiyonunu değil, aynı zamanda kızarıklık ve tahriş gibi ilişkili faktörleri de ele alır.

Minimal Rahatsızlık

Prosedür çoğu hasta tarafından iyi tolere edilir ve tedavi sırasında ve sonrasında minimum rahatsızlık verir.

daga genc daha mutlu

LipiFlow ve IPL’nin Birleştirilmesi: Sinerjik Bir Yaklaşım

Hem meibomian bezi disfonksiyonu hem de enflamasyonu olan hastalar için LipiFlow ve IPL’nin birleştirilmesi sinerjik bir etki sağlayabilir. İkili yaklaşım, kuru göze katkıda bulunan birden fazla faktörü hedef alarak uzun vadeli rahatlama için kapsamlı bir çözüm sunar.

Sonuç

Kuru göz, günlük yaşamı önemli ölçüde etkileyebilen yaygın bir durumdur. Nedenlerini anlamak, semptomları tanımak ve uygun tedavi seçeneklerini araştırmak, kuru gözle ilişkili rahatsızlığı yönetmek ve hafifletmek için çok önemli adımlardır. Göz kuruluğunuz olduğundan şüpheleniyorsanız, doğru teşhis ve kişiselleştirilmiş tedavi planı için bir göz sağlığı uzmanına danışmanız çok önemlidir.

Neden Aylin Kılıç? 

Göz Cerrahisinde
İsviçre Yaklaşımı

turkey swiss flag

Aylin Kılıç, İsviçre inovasyonunun hassasiyeti ve kalitesi ile Türk misafirperverliğinin sıcaklığını ve cömertliğini göz sağlığı dünyasına taşıyor. Yenilikçi yaklaşımları, olağanüstü müşteri müşteri hizmetleri ve İsviçre hassasiyeti ile Türk misafirperverliğinin farklı bir karışımıyla dünyanın dört bir yanındaki bireylerin yaşamlarını iyileştirmeye devam ediyor.

star

Yüksek Kalite Tedavi

Tüm tedavilerimiz, mümkün olan en iyi sonuçları sağlamak için en son teknoloji ve süreçleri kullanan, yüksek eğitimli ve deneyimli profesyoneller tarafından gerçekleştirilir.

folder_special

Kişiselleştirilmiş Hizmet

Bilgili ve güler yüzlü personelimiz, müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre mükemmel görüş düzeltme çözümünü bulmalarını sağlamak için her zaman soruları yanıtlamaya ve uzman tavsiyesi sağlamaya hazırdır.

payments

Uygun Fiyat

Swiss Vision Group’ta herkesin yüksek kaliteli görme düzeltme hizmetlerine erişimi hak ettiğine inanıyoruz, bu nedenle uygun fiyatlarla çeşitli tedaviler sunuyoruz.

support_agent

Bakım Sonrası Hizmet

Sadece programlarla yetinmiyoruz, size uzun vadeli destek vermek için buradayız. Kapsamlı bakım sonrası programımız, uzun vadeli güvenlik ve optimum performans sonuçları sağlayarak göz bakımını en üst düzeyde korumanıza yardımcı olacaktır.

Bana Ulaşın

Hastalığınız, tedavi yöntemlerim ve merak ettiğiniz diğer tüm konular için benimle iletişime geçebilirsiniz.