Keratokonus

Keratokonus nedir?

Keratokonus bir kornea hastalığıdır. Miyopluk ve astigmat nedeniyle gözün ön kısmındaki korneanın şeffaf tabakası incelir ve keskinleşir. Dışbükey kornea görme bozukluğuna ve gözlükle düzeltilemeyen görme sorunlarına neden olabilir.

Keratokonus nedir?

Keratokonusa ne sebep olur?

Bu hastalığın kesin nedeni bilinmemekle birlikte genetik kalıtım, ultraviyole radyasyon, sert lens kullanımı, çevresel faktörler, alerjik göz kaşıntısı gibi göz travmalarının keratokonus gelişiminde etkili olduğu söylenebilir. Günümüz modern tıbbının en son bilgilerine göre. Bu nedenle ailesinde keratokonus öyküsü olan çocuklarda kornea topografisi gibi detaylı incelemeler yapılırken rutin göz muayenelerinin yapılması hastalığın erken tanı ve tedavisi açısından büyük önem taşımaktadır.

Keratokonus ne zaman gelişir?

Keratokonus erken yaşlarda da ortaya çıkabilir. Ancak araştırmalar, keratokonusun en sık ergenlik döneminde başladığını gösteriyor. Hasta 20’li yaşlarında şikayetleri ortaya çıkınca keratokonusun varlığından haberdar olur. Kornea 20 ile 40 yaşları arasında incelmeye ve eğrilmeye devam ederken, 40’lı yaşlarda keratokonus yavaşlamaya başlar.

Keratokonusun belirtileri nelerdir?

  • Kalıcı kaşıntılı gözler, sık alerjiler
  • ışığa duyarlılık, parlama
  • Miyopluk ve astigmatizm ile ilgili sorunların varlığı ve ilerlemesi
  • Düz çizgilerin dalgalı ve çapraz görünümü
  • Sık sık gözlük değiştirilmesine rağmen net görüş sağlanamaması
  • Göze paralel kitleler, kontakt lenslerin göze oturmaması, batması
  • Gelecekte araba sürerken, yazarken veya okurken net görme zorluğu

Keratokonus nasıl teşhis edilir?

Keratokonusun varlığı, çocukluk çağındaki rutin göz muayenelerinde veya hastalık alevlenmeleri sırasında fark edilmeyebilir. Hastalığın tanısı için detaylı göz muayenesi ve oküler yüzey topografisi gereklidir.

Keratokonus nasıl tedavi edilir?

Korneanın dik olduğu ve kornea incelmesinin giderek arttığı durumlarda korneal çapraz bağlama (CCL) – çapraz bağlama tedavisi ve KeraNatural gibi yöntemler kullanılır.

KeraNatural nedir? Bu işlem kaç dakika sürüyor?

KeraNatural, kornea nakli için tamamen biyolojik, yan etkisiz ve etkili bir yöntemdir. ABD Göz Bankası tarafından geliştirilen KeraNatural yöntemi, insan kornea şeritlerini kullanır. KeraNatural lazerin korneada oluşturduğu tünele yerleştirilir. Bu işlem yaklaşık 5 dakika sürer. İşlem sırasında hastaya genel anestezi uygulanmadı. Göz damlası ile gözler uyuşur. Hasta herhangi bir ağrı, sızı hissetmedi ve ertesi gün sağlıklı bir şekilde normal yaşamına döndü. KeraNatural, hastalarda zayıf kornea tabakasını güçlendirir ve korneanın kavisli şeklini değiştirir. Bu sayede miyopi ve astigmat azaltılır ve görüş iyileştirilir.