Sizin Görmeniz,
Bizim Tutkumuz!

Keratokonus Nedir

Keratokonus, korneanın şeklinin bozulmasıyla baş gösteren ve doğrudan görme bozukluğuna neden olan, ilerleyici göz rahatsızlıklarından birisidir.

Hastalığın derecesine göre hastanın görüşünün neredeyse kapandığı durumlar yaşanabilir. Ciddi görme kayıplarıyla karşılaşmadan önce müdahale edilmesi ve bir tedavi sürecinin de belirlenmesi gerekir.

Randevu Oluştur
person_outline
Fill out this field
call
Fill out this field
mail_outline
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Select an option

Keratokonus Nedir?

Keratokonus Nedir

Kornea, gözün en dış katmanı yani en ön kısmında bulunan, şeffaf ve nizami bir kubbe şekline sahip olan tabakadır. Görüş için önemli olan bu katman, sağlıklı bir gözde ışığın doğru bir şekilde odaklanmasını sağlar. Keratokonus nedir sorusunun cevabı da korneada gizlidir.

Keratokonus, korneanın nizami olan kubbe şeklinin bozulması ve öne doğru sivrilmesiyle ortaya çıkan bir göz hastalığıdır. Korneadaki şekil bozukluğundan kaynaklı olarak, göze gelen ışıklar doğru bir şekilde görme merkezine odaklanamaz. Bu şekil bozukluğunun derecesine göre hastanın görüşü bozulmaya başlar.

Bulanık görüş ve zaman içerisinde artan bozuk görüş durumu ile karşı karşıya kalınır. Hasta araç kullanmak ya da okuma gibi etkinliklerde hissedilir şekilde görüş bozuklukları yaşar.

Keratokonus Neden Olur?

Keratokonus nedir sorusunun net bir cevabı olmasına karşın, keratokonus neden olur sorusuna kesin bir cevap vermek mümkün değil.

Yapılan bilimsel araştırmalar, hastalığın nedenleri konusunda kesin bir kanıya varılmasına yeterli olamamıştır. Bununla beraber hastalığın nedeni olarak gösterebileceğimiz araştırmalarda daha öne çıkan etkenler de bulunuyor. Bu etkenler üzerinden hastalığın neden olabileceği konusunda daha fazla bilgi verelim.

Keratokonus Neden Olur

En Büyük Etken Gözleri Ovuşturmak

Keratokonus hastalığının en büyük nedeni, gözleri ovuşturmaktır. Kaşıntı ya da herhangi bir başka nedenden dolayı gözleri ovuşturmak, korneanın üzerinde belli bir oranda baskı uygulanmasına neden olur. Bu baskı korneanın şeklinin bozulması üzerindeki en büyük nedendir.

Bu yüzden özellikle kuru göze sahip olan hastaların, gözlerini kaşımak ya da ovuşturmaktan kaçınmaları ve bu hissi oluşturan kuru göze karşı tedavi olmaları gerekmektedir.

Etki Oranı Kesinleşmemiş Olsa da Diğer Olası Keratokonus Nedenleri

 • Sistemik Hastalıklar: Bazı genetik hastalıklar, gözde keratokonus oluşumuna daha yatkın olmanıza neden olabilir.
 • Kalıtsal Durum: Ailenizde keratokonus öyküsü varsa, yapılan araştırmalar bu hastalığa yakalanma riskinizin daha yüksek olduğunu ortaya çıkarmıştır. Tam olarak genetik bir rahatsızlık demek mümkün değil ancak genetik bir öyküsünün olduğunu da söylemek gerekir.
 • Gözde Yaşanabilecek Travmalar: Gözünüzden geçirdiğiniz bir operasyon ya da korneanıza zarar veren fiziksel bir etki de keratokonus ihtimalini ortaya çıkarabilir.

Tüm bunlar keratokonus nedenleri arasında gösterilebilir ama bir kez daha hatırlatalım ki kesin nedenler henüz belirlenememiş ve bilimsel olarak kanıtlanamamıştır.

Keratokonus Nasıl Tedavi Edilir?

Keratokonus tedavisinde, hastalığın ilerlemesine ve mevcut durumuna göre tercih edilen farklı tedavi seçenekleri vardır. Burada en etkili sonuçları veren tedavilerden söz etmek gerekiyor.

Korneal Çapraz Bağlama (CXL) Yöntemi

Yeni nesil tedavilerden biri olan korneal çapraz bağlama, korneayı güçlendirmeyi ve böylece Keratokonus etkilerini en aza indirmeyi hedefleyen tedavilerden biridir.

CXL’in Arkasındaki Bilimsel Gerçek

Korneal çapraz bağlama, ultraviyole (UV) ışık ve riboflavin (B2 vitamini) göz damlası kullanımını içerir. UV ışığına maruz kaldığında, riboflavin kornea içinde kimyasal bağlar oluşturarak yapısal bütünlüğünü artırır, korneayı daha da güçlendirir. Bu işlem keratokonusun ilerlemesini etkili bir şekilde durdurur ve hatta korneanın şeklini iyileştirebilir.

Prosedür Nasıldır?

CXL prosedürü tipik olarak yaklaşık bir saat süren ayakta bir işlemdir. Lokal anestezik göz damlaları ile göz uyuşturulduktan sonra, göz doktoru korneaya riboflavin damlaları uygular. Daha sonra göz UV ışığına maruz bırakılır. Hastalar işlem sırasında geçici rahatsızlık yaşayabilir, ancak faydaları anlık rahatsızlıktan çok fazladır.

İşlem Sonrası Dönem

CXL sonrasında hastalar birkaç gün boyunca ışığa karşı hassasiyet ve hafif rahatsızlık hissedebilirler. Bu ilk iyileşme döneminde gözleri korumak için genellikle koruyucu lensler önerilir. Çoğu kişi bir hafta içinde normal faaliyetlerine devam edebilir ve sonraki aylarda görmede kademeli iyileşmeler belirgin hale gelir.

korneal capraz bag tedavisi cross linking
Aylin Kılıç - DoktorTakvimi.com
keranatural

Keranatural – CAIRS Tedavisi

Kapsamlı klinik araştırmaları sonrasında geliştirilen keranatural – CAIRS tedavisi, hastalığın temel nedenlerine odaklanır ve doğrudan hastanın görüşünü artırmayı hedefler.

Yöntem Nasıl Uygulanır?

Keranatural yani Allogreft kornea halkası, hastanın görüşünü iyileştirmek adına kullanılan yarı dairesel bir şekilde olan kollajen/ kornea parçasına verilen isimdir.

Güvenli ve insan kollajeni olan kornea dokusu Amerika’da yer alan Visiongift Göz bankası’nda tamamen güvenli şekilde paketlenir ve sterilize edilerek kullanıma hazır hale getirilir.

Prosedürde, insan kollajeninden elde edilen bu halka, hastanın korneasına implante edilir ve halka, korneayı düzleştirme ve kalınlaştırmada etkili olur.

Korneada laser kullanılarak oluşturulan tünel içerisinde yerleştirilen keranatural, hastanın görüşünün düzelmesi noktasında da en etkili olan yöntemlerin başında gelir.

Keranatural’ın Temel Özellikleri

 • Genel ismi CAIRS adı verilen allogreft korneal doku kullanılarak uygulanan keratokonus tedavisidir, yama şeklinde bombeleşmiş tabakaya ekleme yapılır.
 • Amerika’daki göz bankası Vision Gift tarafından üretilir; test edilir, sterilize edilir ve paketlenir.
 • Geleneksel ‘korneal halka tedavisi ‘ biyosentetik materyaldir, Keranatural ise insan kornea dokusudur.
 • Kornea nakline göre çok daha kısa sürer (10-15 dk).
 • İşlem sonrası ertesi gün normal hayata dönülebilir, işe veya seyahate gidilebilir.
 • Kişiye Özel Tedavi Planları vardır, nadiren ikinci adımda gözün verdiği cevaba göre terzi gibi ayarlama yapılır.
 • İşlem geri dönüşümlüdür, sadece dakikalar içinde hiç işlem yapılmamış halinize geri dönebilirsiniz.
 • Damla ile uyuşturularak, laser ameliyathanesinde ağrı acı olmadan işlem gerçekleştirilir.
 • Gözden herhangi bir doku kesilip çıkarılmaz, sadece laser ile açılan tünele ekleme yapılır.
 • Ameliyattan sonra görme düzeyi artar
 • Hedef hiçbir zaman keratokonus hastalarının numaralarını sıfırlamak değildir, ya da gözlükten kurtarmak değildir.
 • Hastaların görmeleri gözlük veya kontakt lensleri ile artar veya gözlük veya kontakt lenslerden tamamen kurtulma şansları yüksektir.

Keranatural Hakkında Merak Edilen Noktalar

 • Yabancı Cisim Reaksiyonlarını Azaltır: Keranatural, yabancı cisim olarak kabul edilmeyen sterilize edilmiş ve test edilmiş bir insan kornea segmentinin yerleştirilmesini içerir. Bu, yabancı cisim reaksiyonları olasılığını azaltır.
 • Cerrahi Süreç: Prosedür nispeten rahattır ve 6-8 saniye içinde bir kornea tüneli oluşturmak için bir lazerle gerçekleştirilir. Kolajen implantasyonu sadece birkaç dakika sürer ve tüm süreç topikal anestezi altında gerçekleştirilir.
 • Dikiş Yok: Diğer bazı kornea ameliyatlarının aksine, CAIRS tipik olarak dikiş gerektirmez. Bu, daha hızlı bir iyileşme sürecine katkıda bulunur.
 • Hızlı İyileşme: Hastalar genellikle işlemden hemen sonra eve dönebilir ve ertesi gün bir takip ziyareti yapılabilir.
 • Standart Riskler: CAIRS ile ilişkili genel riskler standart göz ameliyatlarıyla karşılaştırılabilir. Bunlar, tipik olarak ameliyat sonrası bakım yoluyla yönetilen enfeksiyon riskini içerebilir.
 • Görme Kaybı Riski: Prosedür, cerrahın kontrolü altında olacak şekilde tasarlanmıştır ve görme kaybı riskini en aza indirir. Cerrah gerektiğinde ayarlamalar yapabilir, segmenti döndürebilir veya çıkarabilir, böylece gözün önceki durumuna dönmesini sağlar.

Ameliyat Sonrası Deneyim

 • Görme İyileşmesi: Çoğu hasta işlemden sonra görmede bir artış yaşar. Bununla birlikte, iyileşmenin derecesi altta yatan kornea durumunun ciddiyetine bağlı olarak değişebilir.
 • Gözlük veya Kontakt Lensler için Daha İyi Tolerans: Gözlüklerle mücadele eden veya kontakt lensleri tolere edemeyen keratokonus hastaları için Keranatural, bu görsel yardımcıları daha tolere edilebilir veya gereksiz hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Kişiye özel Sonuçlar

 • Hastaya Özel Reaksiyonlar: Hastaların tepkileri kornea durumlarının ciddiyetine göre farklılık gösterebilir. Görme artışı genellikle beklenirken, iyileşme derecesi değişiklik gösterir.

Özetle, Keranatural, başta keratokonus olmak üzere kornea rahatsızlıkları olan bireyler için görmeyi iyileştirmeyi amaçlayan minimal invaziv ve kontrollü bir prosedürdür. Daha hızlı iyileşme, daha az rahatsızlık ve optimum sonuçlar için tedaviyi gerektiği gibi ayarlayabilme avantajı sunar.

Bununla birlikte, prosedüre verilen bireysel tepkiler değişebilir. Hastaların CAIRS’e girmeden önce kendi özel durumlarını, beklentilerini ve herhangi bir endişelerini göz sağlığı uzmanlarıyla görüşmeleri çok önemlidir

keranatural karsilastirma

Keratokonus Hastaları Nelere Dikkat Etmeli?

Hangi tedavinin tercih edileceği ve nasıl bir tedavi sürecinin izleneceği konusu, mutlaka uzman doktor ile belirlenmelidir. Burada doktorun tecrübesinin ve yeteneklerinin çok önemli olduğunu da söyleyelim. Detaylı bir muayene sonrasında tedavi için yol haritası çıkarılacaktır.

Bunun yanında seçilen operasyon sonrasında da hastanın tüm doktor tavsiyelerine uyması ve gözlerini ovuşturmaktan kaçınması gerekir. Başta da söylediğimiz gibi gözleri ovuşturmak, keratokonus için en önemli etkenlerden birisidir ve hastanın tedavi sonrasında yeniden görüş sorunları yaşamasıyla sonuçlanabilir.

Ayrıca bunun ilerleyici bir hastalık olduğunu da unutmamak gerekir. Erken teşhis ve tedavi için düzenli olarak göz muayenelerinin yapılması da önemlidir.

Keratokonus Merak Edilen Sorular

Evet, keratokonus ilerleyici bir hastalıktır. Genellikle ergenlik döneminde başlayan ve 20’li yaşlara kadar ilerleyebilen hastalıkta zaman içerisinde korneanın incelerek sivrileşmesi durumu ortaya çıkabilir.

İleri vakalarda tedavi edilmezse ciddi görme kaybına yol açabilir, ancak kalıcı körlük nadirdir.

Keratokonus ile İlgili Bu İçeriklerimize Göz Atmayı Unutmayın

Neden Aylin Kılıç? 

Göz Cerrahisinde
İsviçre Yaklaşımı

turkey swiss flag

Aylin Kılıç, İsviçre inovasyonunun hassasiyeti ve kalitesi ile Türk misafirperverliğinin sıcaklığını ve cömertliğini göz sağlığı dünyasına taşıyor. Yenilikçi yaklaşımları, olağanüstü müşteri müşteri hizmetleri ve İsviçre hassasiyeti ile Türk misafirperverliğinin farklı bir karışımıyla dünyanın dört bir yanındaki bireylerin yaşamlarını iyileştirmeye devam ediyor.

star

Yüksek Kalite Tedavi

Tüm tedavilerimiz, mümkün olan en iyi sonuçları sağlamak için en son teknoloji ve süreçleri kullanan, yüksek eğitimli ve deneyimli profesyoneller tarafından gerçekleştirilir.

folder_special

Kişiselleştirilmiş Hizmet

Bilgili ve güler yüzlü personelimiz, müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre mükemmel görüş düzeltme çözümünü bulmalarını sağlamak için her zaman soruları yanıtlamaya ve uzman tavsiyesi sağlamaya hazırdır.

payments

Uygun Fiyat

Swiss Vision Group’ta herkesin yüksek kaliteli görme düzeltme hizmetlerine erişimi hak ettiğine inanıyoruz, bu nedenle uygun fiyatlarla çeşitli tedaviler sunuyoruz.

support_agent

Bakım Sonrası Hizmet

Sadece programlarla yetinmiyoruz, size uzun vadeli destek vermek için buradayız. Kapsamlı bakım sonrası programımız, uzun vadeli güvenlik ve optimum performans sonuçları sağlayarak göz bakımını en üst düzeyde korumanıza yardımcı olacaktır.

Bana Ulaşın

Hastalığınız, tedavi yöntemlerim ve merak ettiğiniz diğer tüm konular için benimle iletişime geçebilirsiniz.