Katarakt Ameliyatı

katarakt ameliyatı

Katarakt ameliyatı, göz merceğinin şeffaflığını kaybetmesi durumunda tercih edilen cerrahi bir işlemdir. Ameliyatın amacı, genellikle 40 yaşından sonra gözde gelişen katarakt oluşumuna bağlı olarak yaşanan görme kaybının giderilmesidir.

Kısa süren ve güvenli bir ameliyat olmasının yanında, hızlı iyileşme sürelerinin sunulduğu tedavi çözümlerinden de biridir.

Katarakt Ameliyatı Hangi Durumlarda Gereklidir?

Görüşü normal olan sağlıklı bir gözde, göz merceği şeffaf yapıdadır. Bu sayede gelen ışığın görme merkezine de odaklanmasında herhangi bir sorun yaşanmaz. Katarakt hastalığında ise zaman içerisinde şeffaf mercek matlaşmaya başlar ve şeffaflığını kaybeder.

Göz içi mercek matlaştığı durumda da artarak devam eden bir görüş kaybı durumu ortaya çıkar. Hastalığın ilerlemesinin sonucunda hasta görüşünü büyük ölçüde kaybedebilir.

İşte katarakt ameliyatı, bu şekilde katarakt gelişen hastalarda uygulanan ve kesin çözüm için şart olan bir tedavidir. Kalıcı tedavi için tek çözüm olarak öne çıkması nedeniyle, dünya genelinde en çok uygulanan göz tedavilerinden de biri olarak karşımıza çıkar.

Randevu Oluştur
person_outline
Fill out this field
call
Fill out this field
mail_outline
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Select an option
Katarakt Ameliyatı
Katarakt Ameliyati 1

Ameliyatın Öncesinde Neler Yapılır?

Katarakt hastalığının tespiti ve ilerleme derecesinin belirlenmesi için, ameliyat öncesinde belirli tetkiklerin yapılması gerekir.

Detaylı olarak yapılacak olan muayene sonrasında katarakt hastalığının durumu tespit edileceği gibi gözde kırma kusurlarının olup olmadığı, astigmat durumunun olup olmadığı ve korneanın kalınlık durumu da değerlendirilir.

Zira katarakt ameliyatı için en önemli kısım, hastanın ameliyat sonrasında nasıl göreceği kısmıdır.

Tüm bu muayene aşaması sonrasında, hasta için en uygun olan göz içi mercek belirlenir ve hastaya bu merceğin uygulanması sağlanır.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Olur?

Ameliyatta asıl odak, matlaşan ve şeffaflığını yitirmiş olan merceğin gözden çıkarılması ve yerine yeni bir göz içi mercek yerleştirilmesidir. Prosedürde de ilerleme bu şekilde yapılır.

Mikro cerrahi bir işlem olduğu için tüm işlemlerde küçük aletler ve özel mikroskoplar kullanılır. Operasyon sırasında işlem aşamaları da aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Olur

Ameliyat öncesinde göz bebeğini büyütmek adına göze gerekli olan damlalar damlatılır. Sonrasında hasta operasyonun yapılacağı alana alınır ve gözüne anestezik damlalar uygulanır. Bu aşamaya lokal anestezi de diyebiliriz.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Olur

Göz uyuştuktan sonra, gözün dışından açılan mini kesi ile kataraktlı olan doğal göz merceğinin çıkarılması sağlanır.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Olur

Sonrasında hasta için özel olarak hazırlanmış ve gözün durumuna tamamen uygulan olan göz içi lensin göze yerleştirilmesi sağlanır.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Olur

Operasyon tamamlandıktan sonra gözü belli bir süre korumak adına göze koruyucu bant uygulaması yapılır ve işlem tamamlanır.

Katarakt Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Kullanılacak olan yöntem süreye doğrudan etki eder. Buna karşın ameliyat süresinin de çok değişken olduğunu söyleyebiliriz. Katarakt sertleşmiş ise bu durumda merceğin göz içerisinde çıkarılması daha uğraştırıcı olacaktır ve bu da doğrudan operasyon sürecinin artmasına neden olur.

Genel anlamıyla bir süre vermek istersek operasyonun 15 – 45 dakika arasında değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz.

Ameliyat için Hangi Yöntemler Tercih Edilir?

Gelişen teknolojiyle beraber artık çok daha rahat ve çok daha etkili çözümler sunulmaya başlanmıştır. Son dönemde en çok tercih edilen tedavi dikişsiz lazer olarak da bilinen fakoemülsifikasyon yöntemidir. Bunun dışında ekstra kapsüller cerrahisi ve lazer cerrahisi de kullanılmaktadır.

fakoemülsifikasyon

Fako Yöntemi ile Katarakt Ameliyatı

Günümüzde en sık tercih edilen yöntem olan fako yönteminin detaylarından da söz edelim.

 • Bu yöntemde göz merceğine küçük bir kesi ile ulaşılır.
 • Kataraktlı mercek yüksek frekanslı ultrasonik ses dalgalarıyla parçalanır.
 • Parçalar vakum sistemiyle alınır ve göz temizlenir.
 • Sonrasında küçük kesiden yeni mercek yerleşimi yapılır.
 • Kesi çok küçük olduğu için ekstra bir dikiş gerektirmeyecektir.
 • Dikiş olmadığı için da iyileşme süreleri çok daha iyidir ve iyileşme çok daha hızlı şekilde gerçekleşir.

Katarakt Ameliyatında Hangi Lensler Kullanılır?

Hasta için en uygun merceğin seçilmesi için detaylı muayenelerin yapılması gerektiğinden söz ettik. Peki ameliyatta kullanılan göz içi mercekler hangileri? Ameliyatta kullanılan lensler için de alternatiflerden söz edelim.

Trifokal Lensler

Yaygın olarak kullanılan ve halk arasında akıllı lensler olarak bilinen lenslerdir. Aslında lenslerde akıllı özelliğini taşıyacak herhangi bir donanım yoktur. Trifokal lenslerde hastanın hem orta hem yakın hem de uzak görüş için net görüş yakalaması sağlanır.

Bu lensler tüm mesafelerden gelen ışığı retinaya iletme konusunda etkili olduğu için gözlük ihtiyacının ortadan kalmasını sağlar.

katarakt ameliyatında kullanılan mercekleri
katarakt ameliyatinda kullanilan mercekleri 5

Monofokal Lensler

Sabit odaklı lensler olarak da anılan monofokal lensler, uzak ya da yakın görüşten birine odaklanır. Monofokal lenslerde ameliyat sonrasında hastaların yakın gözlükleri kullanması gerekebilir.

Bifokal Lensler

Uzak ve yakın mesafelerde odaklanmak için tercih edilen lenslerdir. Operasyon sonrasında yine hastalarda gözlük ihtiyacı ortaya çıkabilir.

Torik Lensler

Katarakt dışında astigmat sorunu da yaşayan kişiler için tercih edilen lenslerdir. Astigmatın oluşturduğu görme bozukluğunun da giderilmesini sağlar.

fakik göz içi lens komplikasyonları

Ameliyat Sonrası Süreç Nasıl İşler? Görüş Ne Zaman Düzelir?

Katarakt ameliyatı sonrası, iyileşme süreci hızlı gerçekleşir. Operasyonun sonrasında hastanın hastanede kalmasına gerek yoktur. Hasta doktorun belirlediği süre için gözetim altında tutulur ve sonrasında da çoğu zaman hastanede kalmadan taburcu edilir.

Katarakt

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

 • Ameliyatın hemen sonrasını takip eden birkaç gün, ışığa karşı hassasiyet ve renklerde daha keskin görüş durumları yaşanabilir.
 • Operasyonun hemen sonrasında görüş iyileşmeye başlar. Bu süre içerisinde bulanık görüş şikayetleri de yaşanabilir. Görüşün istenen kaliteye gelmesi ise bir kaç aylık bir zamanı bulabilir.
 • İlk haftada gözlerde kızarıklık, sulanma ya da kaşıntı gibi şikayetler hissedilebilir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Hastanın Dikkat Edeceği Noktalar

 • Doktorun belirlediği süre boyunca göze su temasından kaçınılmalıdır.
 • Verilen göz damlaları aksatılmadan kullanılmalı.
 • Belli süre boyunca koruyucu gözlük kullanımına dikkat edilmeli.
 • İlk günler ağır spor ve ağır bedensel işlerden kaçınılmalı.
 • Gözler toza ve kire karşı korunmalı. Bu şekilde enfeksiyon riskinin de en aza indirilmesi sağlanabilir.
 • Gözlerde kaşınma hissi olsa bile gözleri kaşımaktan ve ovuşturmaktan kaçınılmalı.
 • Belirlenen rutinde doktor kontroller zamanları aksatılmamalı ve rutine uyulmalı.
Katarakt Ameliyatı Sonrası Hastanın Dikkat Edeceği Noktalar

Katarakt ile İlgili Bu İçeriklerimize Göz Atmayı Unutmayın!

Neden Aylin Kılıç? 

Göz Cerrahisinde
İsviçre Yaklaşımı

turkey swiss flag

Aylin Kılıç, İsviçre inovasyonunun hassasiyeti ve kalitesi ile Türk misafirperverliğinin sıcaklığını ve cömertliğini göz sağlığı dünyasına taşıyor. Yenilikçi yaklaşımları, olağanüstü müşteri müşteri hizmetleri ve İsviçre hassasiyeti ile Türk misafirperverliğinin farklı bir karışımıyla dünyanın dört bir yanındaki bireylerin yaşamlarını iyileştirmeye devam ediyor.

star

Yüksek Kalite Tedavi

Tüm tedavilerimiz, mümkün olan en iyi sonuçları sağlamak için en son teknoloji ve süreçleri kullanan, yüksek eğitimli ve deneyimli profesyoneller tarafından gerçekleştirilir.

folder_special

Kişiselleştirilmiş Hizmet

Bilgili ve güler yüzlü personelimiz, müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre mükemmel görüş düzeltme çözümünü bulmalarını sağlamak için her zaman soruları yanıtlamaya ve uzman tavsiyesi sağlamaya hazırdır.

payments

Uygun Fiyat

Swiss Vision Group’ta herkesin yüksek kaliteli görme düzeltme hizmetlerine erişimi hak ettiğine inanıyoruz, bu nedenle uygun fiyatlarla çeşitli tedaviler sunuyoruz.

support_agent

Bakım Sonrası Hizmet

Sadece programlarla yetinmiyoruz, size uzun vadeli destek vermek için buradayız. Kapsamlı bakım sonrası programımız, uzun vadeli güvenlik ve optimum performans sonuçları sağlayarak göz bakımını en üst düzeyde korumanıza yardımcı olacaktır.

Bana Ulaşın

Hastalığınız, tedavi yöntemlerim ve merak ettiğiniz diğer tüm konular için benimle iletişime geçebilirsiniz.