Lazer Göz Ameliyatı Sonrası Şikayetler

LASIK ameliyatı olmak, gözlük veya kontakt lenslerden kurtulmak isteyen birçok kişi için hayat değiştiren bir karardır. LASIK prosedürlerinin çoğu gelişmiş görme ve memnuniyetle sonuçlansa da, her tıbbi prosedür gibi komplikasyonların meydana gelebileceğini kabul etmek önemlidir. Lazer göz ameliyatı sonrası şikayetler küçük rahatsızlıklardan daha ciddi sorunlara kadar değişebilir. En sık yaşanan komplikasyonları değerlendirelim ve kişilerin neler ile karşılaşabileceği konusunda daha detaylı bilgiler verelim.

Lazer Göz Ameliyatı Sonrası Şikayetler Nelerdir?

Geçici Rahatsızlık

Lazer göz ameliyatı sonrası şikayetler listesinin başına geçici rahatsızlıkları ekleyebiliriz. ilk 3-4 saat, hastalar geçici rahatsızlık yaşayabilir. Bunlar arasında göz kuruluğu, ışığa karşı hassasiyet ve sulanma sayılabilir. Bu semptomlar genellikle saatler içinde azalır. Gözler iyileştikçe birkaç gün veya nadiren haftalar içinde de düzelir.

Lazer Göz Ameliyatı Sonrası Şikayetler

Kuru Gözler

LASIK iyileşme döneminde, çoğunlukla geçici göz kuruluğuna neden olabilir. Kalıcı kuruluk çok nadirdir ve görme kalitesini etkileyebilir bir durumdur. Bu yüzden Laser Primecare dediğimiz yaklaşımı öneriyoruz, Laser Primecare ile işlem öncesi göz yüzeyi en ideal hale getirildiği için kalıcı göz kuruluğu riski de en aza indirilmiş olur.

Kamaşma ve Haleler

Bazı hastalar özellikle gece vakti ışıkların etrafında parlama, haleler veya yıldız patlamaları yaşayabilir. Bu görsel rahatsızlıklar tipik olarak geçicidir ancak vakaların küçük bir yüzdesinde devam edebilir.

Dalgalanan Görme

Dalgalanan görme sorunları Lazer göz ameliyatı sonrası şikayetler arasında gösterilebilir. Çoğunlukla kurulukla ilişkili olan bir durum olsa da Lazer göz ameliyatı sonrası şikayetler listesinde yer alması gereken durumlardan birisidir.

Lazer Göz Ameliyatı Sonrası Şikayetler

Yetersiz düzeltme veya Aşırı düzeltme

LASIK kırma kusurlarını düzeltmeyi amaçlar, ancak bazen sonuç beklentileri karşılamayabilir. Yetersiz düzeltme (yeterli düzeltme olmaması) veya aşırı düzeltme (aşırı düzeltme durumu) meydana gelebilir. Bu durum genellikle cerrahın tecrübesi, uygulanan teknolojinin iyi olması ve hasta gözünün iyileşme cevabı ile ilgilidir.

Sonuç olarak, cerrahınızla açık iletişim, ameliyat sonrası bakım talimatlarına bağlılık ve iyileşme sürecinde sabır, başarılı bir LASIK deneyiminin temel bileşenleridir. Endişeleriniz varsa veya kalıcı sorunlar yaşıyorsanız, kişiselleştirilmiş rehberlik ve destek için göz sağlığı uzmanınıza danışın. LASIK sonrası kalıcı görme kaybı çok nadiren tanımlanmıştır, rahatlıkla engellenebilir..

Doç. Dr. Aylin Kılıç
LinkedIn
Instagram

En Son Yazılar