Fakik IOL Nedir? Kimler için Uygundur?

Miyopi, hipermetropi ya da astigmatizma. İsimleri ya da görüş üzerindeki oluşturdukları olumsuz etkiler farklı olsa da tüm bu göz kusurları, kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyen ve hayat kalitesini düşüren göz kusurlarıdır. Evet bu tip göz kusurları için gözlük ve lens tercihleri de yapılabilir ama gözlük ve lenslerin de hayat kalitesi ve konfor anlamında kişinin üzerinde bir yük oluşturduğunu unutmamak gerekir. İşte bu göz kusurlarını ortadan kaldırmak ve hastaya yeniden konforlu bir görüş sağlamak için tercih ettiğimiz bazı tedaviler var. Fakik IOL bu tedavilerden birisi.

Özellikle gözlük ya da kontakt lens kullanmak istemeyen hastalar için tercih edilebilir olan Fakik IOL nedir? Daha çok kimler için uygundur? Bakalım.

Fakik IOL Nedir?

Bu prosedürde (açılımıyla Fakik İntraoküler lens), göze minik bir operasyon ile yapay mercek yerleştirilir. Bu operasyonda, gözün kendi merceğine herhangi bir müdahalede bulunulmaz ve minik bir kesi üzerinden lens göze yerleştirilir. Bu tedavide gözün içerisinde hiçbir şey alınmaz ya da gözün kendi merceğinde herhangi bir değişiklik yapılmaz.

Gözün içerisinden mercek çıkarılmadığı ya da büyük bir kesi açılmasına gerek olmadığı için işlem, 15-20 dakika gibi kısa süreler içerisinde tamamlanır.

Fakik IOL

Hangi Göz Kusurlarını Gidermek için Kullanılır?

Aslında giriş bölümünde söyledik ama bir kez daha hatırlatalım.

Fakik IOL;

  • Miyopi
  • Astigmatizma
  • Hipermetropi

Gibi göz kusurlarında tercih edilir.

Katarakt Ameliyatı ile Karıştırmamak Gerekir

Burada ufak bir detaydan daha söz etmemiz gerekecek. Gelin sorulara da bir cevap oluşturalım. Katarakt ameliyatında, hastanın hasarlı olan göz merceği çıkarılır ve görüşü düzeltecek olan yapay mercek yerleşimi yapılır.

Fakik IOL operasyonunda ise gözün kendi merceğine herhangi bir müdahalede bulunulmaz. Mevcut olan mercek korunur.

Bu tedavinin daha lazere uygun olmayan genç hastalarda tercih edildiğini söyleyebiliriz.

YouTube video

Fakik IOL Nasıl Avantajlar Sunar?

Blog içeriğimizi bitirmeden önce bu tedavinin nasıl artılar sağladığı konusunda da kısa kısa bilgiler verelim.

Avantajlar

  • Çok küçük bir kesi üzerinden uygulanabiliyor.
  • Gözün merceğine herhangi bir müdahalede bulunmak gerekmiyor.
  • İyileşme süresi kısa ve hasta çok kısa süre içerisinde günlük yaşantısına geri dönebiliyor.
  • Gözlük ve kontakt lens kullanımına gerek kalmıyor.

Fakik IOL nedir ve kimlere uygulanabilir sorularına yanıt verdik. Bahsettiğimiz tedavinin sizin için uygun olup olmadığını belirleme konusunda, uzman bir hekime muayene olmanız gerektiğini de belirtelim. Sizin için en doğru kararı doktor verecektir.

Doç. Dr. Aylin Kılıç
LinkedIn
Instagram

En Son Yazılar